“Logeerzorg is een waardevolle aanvulling in ons leven”

–9 februari 2026–
Als mantelzorger kan de zorg voor uw partner of naaste intensief zijn, zowel fysiek als emotioneel. Even op adem kunnen komen is belangrijk om het zorgen voor een naaste vol te houden. Samen met Menzis Zorgkantoor, 14 Twentse gemeenten en collega-zorgorganisaties CarintReggeland, ZorgAccent, TriviumMeulenbeltZorg en Liberein bieden we logeerzorg aan binnen de pilot Logeerzorg in Twente.

Hoe waardevol zo’n logeerplek kan zijn, blijkt uit de ervaring van Fieke Gerritsen en haar man. Voor hen betekent logeerzorg niet alleen praktische ondersteuning, maar vooral ook de ruimte om het leven samen zo goed mogelijk te blijven leiden. “Logeerzorg is een waardevolle aanvulling in ons leven”. 

Tot september 2019 leidde Fieke Gerritsen een actief bestaan. Dat veranderde op een ochtend toen ze wakker werd. Het lukt haar niet meer om haar slippers aan te trekken. Even later zakte ze in elkaar. Een herseninfarct aan de rechterkant van de hersenen veroorzaakte een volledige verlamming van haar linkerzijde.

Tijdens de ziekenhuisopname kreeg ze een zware operatie. Daarna volgde een lang revalidatietraject in Het Roessingh. Door de beperkingen tijdens de coronaperiode mocht ze ook een tijd niet naar de fysiotherapeut en Het Roessingh. “Wat een nare tijd was dat”, zegt ze. De langdurige nasleep maakte haar afhankelijk van haar man, die een groot deel van de dagelijkse verzorging op zich nam.

Respijtzorg

Nadat haar man zelf ernstige gezondheidsproblemen kreeg kon hij de zorg tijdelijk niet uitvoeren. Via een zorgmakelaar en de huisarts werd respijtzorg voorgesteld. “De eerste logeerplek waar ik kwam, bood goede zorg”, vertelt ze. “Maar ik paste er niet. Samen met mijn dochter hebben we verder gezocht. Zo kwam ik bij Liberein en TMZ terecht.”

Theresiahof

Sinds drie jaar verblijft Fieke jaarlijks zeven weken per jaar in de logeeropvang. Het grootste deel van die tijd bij Theresiahof in Bornerbroek. De locatie biedt appartementen met een gescheiden woon- en slaapkamer, iets wat haar direct aansprak. Ook de mogelijkheid om zelfstandig vanuit het appartement naar buiten te gaan, speelt mee in haar gevoel van autonomie.

Volgens haar creëert de logeeropvang vooral ruimte voor haar man om te herstellen. “Zonder deze ondersteuning zou het thuis veel moeilijker worden,” zegt ze. Ze gunt iedereen die als naaste betrokken is in de zorg een logeerplek voor de partner om zelf even op adem te kunnen komen, maar daarnaast ook een plek om ‘lotgenoten’ te ontmoeten.

Reislust

Fieke en haar man reisden jarenlang door Europa. Haar man reed als vrachtwagenchauffeur kriskras door het continent en zij ging geregeld mee. Na hun pensioen begeleidden ze groepsreizen voor de ANWB. In 2013 verschenen ze zelfs in het tv-programma We zijn er bijna! van Omroep MAX.

Na het herseninfarct was onbezorgd reizen niet langer mogelijk. Toch vonden ze een alternatief: de caravan werd ingeruild voor een aangepaste buscamper. Het trapje werd verwijderd, beugels aangebracht en de elektrische rolstoel kan opgeklapt mee. Zo kunnen ze hun dochters in Apeldoorn en Zwolle bezoeken en gaan ze ’s zomers nog altijd drie weken op pad.

Hoe fijn ze het ook vinden om weer weg te gaan, voor haar man zijn die vakanties toch altijd zwaar, zegt ze. “Na onze vakantie ga ik weer enkele dagen naar de Theresiahof zodat hij ook weer op adem kan komen.”

Toegang tot logeerzorg

Mantelzorg vormt in Nederland een van de onzichtbare pijlers onder de ouderenzorg. Partners, kinderen en vrienden nemen een groot deel van de dagelijkse ondersteuning op zich. Voor veel families is het een intensieve taak, waarbij uitval van de mantelzorger direct gevolgen heeft voor de zorgvrager. Respijtzorg en in het bijzonder logeerzorg, biedt dan uitkomst. De ervaring van Fieke uit Enschede laat zien hoe noodzakelijk die voorziening kan zijn

Hoe komt u in aanmerking voor logeerzorg?

In totaal zijn er in Twente 7 bedden beschikbaar voor ouderen die tijdelijk niet thuis kunnen wonen om mantelzorgers te ontlasten. Zorggroep Sint Maarten biedt een logeerbed bij Eeshof-Bloemenhof in Tubbergen. Voor logeerzorg heeft uw partner of naaste een indicatie vanuit de Wet langdurige zorg (Wlz) óf vanuit de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) nodig.

Logeerzorg aanvragen met een Wlz indicatie
Wanneer uw partner of naaste een Wlz indicatie heeft, kunt u contact opnemen met een betrokken zorgverlener of het zorgkantoor. Deze zorgverlener kan u helpen bij het aanvragen van logeerzorg.

Logeerzorg aanvragen via de Wmo (gemeente)
Wanneer uw partner of naaste geen Wlz indicatie heeft, kunt u contact opnemen met de gemeente waar u woont. Een medewerker van de gemeente kijkt samen met u welke hulp het beste past bij uw situatie. Logeerzorg kan een goede oplossing zijn. Er worden dan afspraken met u gemaakt waar en wanneer de logeerzorg plaatsvindt. Wij raden u aan om op tijd contact te zoeken met de gemeente, omdat er soms wachtlijsten zijn.

Deel of print